BIEG ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM 07.10.2017

OBRAZ

 

Serdecznie dziękujemy za udział w trzeciej Akcji „ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM” organizowanej w Katowicach w dniach 6 – 7 października 2017 roku przez FUNDACJĘ ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM.

Akcja „ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM” ma na celu propagowanie profilaktycznych badań piersi wśród młodych kobiet - uświadomienie i zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na raka piersi wśród pań powyżej 25 roku życia oraz zachęcenie ich do regularnych badań i zdrowego stylu życia.

Trzecia edycja Akcji, odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice – Pana Marcina Krupy. Partnerami medycznymi Akcji byli Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED i Górnośląskie Centrum Medyczne Szpital w Ochojcu, a współorganizatorem Radny Miasta Katowice – Krzysztof Pieczyński oraz Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek.

Tradycyjnie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi - najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. W Polsce, co roku diagnozuje się nowotwór złośliwy piersi u około 16 tysięcy pań. Oznacza to, że 44 kobiety dziennie w Polsce słyszą diagnozę: rak piersi.
Rak piersi najczęściej rozpoznawany jest u kobiet w wieku 50-69 lat – ta grupa wiekowa objęta jest badaniami przesiewowymi. Niestety dane epidemiologiczne i autorskie badania partnerów medycznych Fundacji wskazują, że na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety.
U pań w wieku od 20. do 49. lat zachorowalność wzrosła prawie 2-krotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Oznacza to, że na raka piersi coraz częściej chorują kobiety w pełni aktywne w życiu rodzinnym, zawodowym i społecznym. Kobiety często nie zdające sobie sprawy z faktu, że ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy również ich grupy wiekowej.

Wierzymy, że AKCJA „ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM” przyczyni się do budowy świadomości problemu i przekonania młodych kobiet do profilaktycznych badań piersi.

W piątek 6 października 2017 r. odbył się dzień otwarty u partnerów medycznych Akcji. Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Chorób Kobiecych oraz Schorzeń Sutka TOMMED w Katowicach zaprosił Panie na bezpłatne badania USG piersi oraz mammografię. Z proponowanych badań skorzystało ponad 60 pań. Górnośląskie Centrum Medyczne Szpital w Ochojcu zaprosił na szkolenie „Czy wiem co jem – Szkolenie w chorobie nowotworowej” oraz porady dietetyka.

W sobotę 7 października 2017 r. odbył się III bieg przełajowy „Zdążyć Przed Rakiem” na dystansie 4,4 km w Parku Zadole w Katowicach. Blisko 150 dzieci i młodzież uczestniczyło w II „Dziecięcym Biegu Dla Naszego Zdrowia”. Najważniejszy był cel Akcji -  DLA WSPÓLNEGO ZDROWIA - a nie sam wynik!
W sobotnich biegach i towarzyszących mu atrakcjach łącznie uczestniczyło blisko 1.000 osób.

Rodzinny charakter wydarzenia „Zdążyć Przed Rakiem” podkreśliły występy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz zespołu mażoretek „AKCENT” Miejskiego Domu Kultury „LIGOTA”. Gwiazdą, której koncert na scenie Amfiteatru Parku Zadole zakończył wydarzenie był Grzegorz Hyży z zespołem.

Gośćmi Specjalnymi Akcji „Zdążyć Przed Rakiem” były Panie Martyna Wojciechowska, Agnieszka Hyży, Alina Markiewicz, Magdalena Mucha, Viola Piekut i Ewa Wachowicz.

Akcja „Zdążyć Przed Rakiem” odbyła się przy medialnym wsparciu TVP S.A. Oddział Katowice, Dziennika Zachodniego, Naszego Miasta oraz we współpracy redakcyjnej z RMF Classic i RMF FM.

Zapraszamy za rok!!!

Deklaracja dostępności © ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM 2017.