Bieg "Zdążyć przed rakiem" (2022)

ZPR2022_banner_v2

Szanowni Państwo,

W dniu 1 października 2022 w Katowicach odbyła się 8 edycja Akcji „Zdążyć Przed Rakiem”.

Organizatorem wydarzenia, objętego honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy, była FUNDACJA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM. Współorganizatorem - Radny Miasta Katowice Pan Krzysztof Pieczyński. Partnerem medycznym akcji było Centrum Medyczne Tommed Sp. z o.o. Ośrodek Diagnostyki Sp. k.

Celem Akcji „Zdążyć Przed Rakiem” jest promowanie profilaktycznych badań piersi wśród młodych kobiet – zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na raka piersi wśród pań powyżej 25 roku życia, zachęcenie ich do regularnych badań i zdrowego stylu życia.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. W Polsce, co roku diagnozuje się nowotwór złośliwy piersi u około kilkunastu tysięcy pań. Dane epidemiologiczne i autorskie badania partnerów medycznych FUNDACJI wskazują, że na raka piersi chorują coraz młodsze kobiety, a w określonych grupach zachorowalność wzrosła prawie 2-krotnie w ciągu ostatnich 30 lat.

Rak piersi coraz częściej dotyka kobiety w pełni aktywne w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym, często nie zdające sobie sprawy z faktu, że ryzyko zachorowania dotyczy również ich grupy wiekowej.

W tym roku akcja była skierowana również do Panów w kierunku profilaktyki chorób nowotworowych prostaty.

Rak prostaty jest coraz częściej wykrywaną u mężczyzn chorobą. Powodem jest wydłużające się życie, bo choroby nowotworowe są często wynikiem starzenia się naszego organizmu, ale jest i inna przyczyna. Mamy do dyspozycji coraz lepsze metody diagnostyczne, dzięki którym rozpoznajemy ten nowotwór nie tylko wcześniej, ale także częściej.

8 Bieg Zdążyć Przed Rakiem odbył się tradycyjnie na dystansie ok. 5 km w Parku Zadole w Katowicach, w którym uczestniczyło stacjonarnie 265 osób, natomiast w formule online biegło 131 osób. V bieg dziecięcy „dla naszego Zdrowia” , w którym udział wzięło prawie 200 dzieci odbył się również na terenie Parku Zadole z tym, że na dystansie 300 m.

Rodzinny charakter wydarzenia „Zdążyć Przed Rakiem” podkreśliły występy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz występ zespołu Fundacji Bażantowo. Całość poprowadził konferansjer i dziennikarz Pan Irek Bieleninik.

Podczas biegu było obok siebie kilka stref dla odwiedzających miasteczko biegowe:

FUNDACJA CAFE - pyszna kawa, herbata, rozmowy o profilaktyce, nauka samobadania piersi, sklepik Fundacji gdzie można było nabyć za cegiełkę przepiękne limitowane filiżanki Fundacji oraz pyszne babeczki

STREFA GASTRONOMII - z posiłkiem regeneracyjnym dla biegaczy

STREFA DARMOWYCH BADAN DLA MĘŻCZYZN - tu na miejscu pobierana była krew na oznaczenie poziomu hormonu PSA  u mężczyzn

STREFA SPORTU - wykręcanie kilometrów dla Fundacji na rowerach stacjonarnych

STREFA DLA DZIECI – zajęcia kreatywne i poczęstunek dla dzieci

NAMIOT NFZ - karty EKUZ i porcja ważnych informacji dla pacjentów

FOTOBUDKA - darmowe foto dyplomy oraz zdjęcia pamiątkowe z biegu

STREFA REHABILITACJI - darmowy masaż, kinezjotaping, pokazy ergonomii siedzenia na krześle biurowym

BIURO ZAWODÓW – gdzie można było odebrać numer startowy, a po ukończonym biegu odebrać pakiet dla biegacza

 

Akcja „Zdążyć Przed Rakiem” odbyła się przy medialnym wsparciu telewizji COMTV z Katowic.

 

Fotorelacja 1 >>

Fotorelacja 2 >>

Fotorelacja 3 >>

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM >>

Deklaracja dostępności © ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM 2017.