Bieg "Zdążyć przed rakiem" (2023)

20230630_9bieg_zdazyc_przed_rakiem

 

 

Tradycyjnie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi - najczęstszym nowotworem złośliwym występującym u kobiet. W 2020 roku w Polsce ponad 24 tysiące pań usłyszało diagnozę rak piersi. Skuteczna walka z chorobą nowotworową to w bardzo dużym stopniu działania zapobiegające jej wystąpieniu i umożliwiające wczesne wykrycie, a więc profilaktyka.

FUNDACJA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy, przy udziale Radnego Miasta Katowice Pana Krzysztofa Pieczyńskiego, od 2015 roku organizuje akcję w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych, przyjaznej edukacji i zachęty do badań profilaktycznych oraz postaw prozdrowotnych. Partnerem medycznym corocznego wydarzenia jest Grupa Medyczna Tommed.

W tym roku, już po raz dziewiąty, FUNDACJA ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM promowała profilaktykę oraz czujność onkologiczną - tym razem nie tylko w zakresie chorób nowotworowych piersi u pań, ale również gruczołu krokowego u panów.

7 października w katowickim Parku Zadole, odbył się 9 Bieg Zdążyć Przed Rakiem oraz towarzyszące mu Miasteczko Profilaktyki. Mieszkańcy Katowic i Śląska zostali zaproszeni do wspólnego spędzenia czasu zgodnie z hasłem: Biegnij z nami, maszeruj z kijkami lub wykręcaj kilometry na rowerkach stacjonarnych.

Miasteczko Profilaktyki spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem uczestników biegu i licznych gości odwiedzających wydarzenie w Parku Zadole.

Kilkaset osób odwiedziło „Strefę Edukacji” #PoPierwszeProfilkatyka, w której nasza FUNDACJA realizując misję pozytywnej profilaktyki edukowała i badała uczestników wydarzenia. Edukatorzy FUNDACJI pokazywali, że „Nasze zdrowie jest dosłownie w naszych rękach”, zapraszając na naukę samobadania piersi i jąder przy pomocy specjalnych fantomów.

W Strefie „Tu się zbadasz” oferowane były darmowe badania w kierunku ryzyka zachorowania na nowotwory raka jajnika i raka prostaty - 175 osób skorzystało z możliwości oznaczenia z krwi poziomu markerów PSA i CA125. Kilkadziesiąt osób otrzymało również zaproszenia na bezpłatne badania profilaktyczne: mammografię i USG piersi dla pań oraz USG jamy brzusznej z uwzględnieniem gruczołu krokowego dla panów.

W „Strefie Rehabilitacji” biegacze i inni uczestnicy wydarzenia mogli zadbać o swoje zdrowie dzięki zespołowi fizjoterapeutów. Całe rodziny brały udział w licznych atrakcjach dla dzieci i dorosłych oferowanych w „Strefie Dobrej Zabawy” oraz korzystały z słodkiego poczęstunku oraz napoi w „Strefie Dobrego Smaku”.

W Strefie Narodowego Funduszu Zdrowia uczestnicy wydarzenia mogli m.in.: uzyskać informację o programach profilaktycznych, porozmawiać z doradcą w sprawie zdrowej diety i wykonać analizę składu ciała.

W ramach akcji „Wsiadaj i pomagaj” 120 osób wykręciło ponad 300 km na rowerkach stacjonarnych. Kwota za kilometry przejechane w dniu 7 października 2023 r. w katowickim Parku Zadole zostanie przekazana przez partnera medycznego wydarzenia: Grupę Medyczną Tommed rzecz FUNDACJI ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM.

Osoby, które nie mogły pobiec w sobotę 7 października 2023r. w Parku Zadole, a chciały wesprzeć działania FUNDACJI ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM, mogły dołączyć do wirtualnej wersji biegu i pokonać dystans 6 km w dowolnie wybranym miejscu i terminie od 1.09.2023r. do 7.10.2023r.

Każdy uczestnik 9 Biegu Zdążyć Przed Rakiem, który ukończył bieg stacjonarny lub  wirtualny otrzymał pakiet startowy oraz pamiątkowy medal. Medale otrzymali także organizatorzy oraz osoby zaangażowane w przygotowanie akcji. Łącznie medale otrzymało 500 osób.

Osoby, którym uzyskane rezultaty zapewniły miejsce na podium dodatkowo zostały wyróżnione pamiątkowymi pucharami, w następujących kategoriach:

Kobiety

  • Bieg miejsce I-III
  • Marsz Nordic-Walking miejsce I-III

Mężczyźni

  • Bieg miejsce I-III
  • Marsz Nordic-Walking miejsce I-III

Grupa biegowa – 3 najlepsze czasy

  • Bieg miejsce I-III
  • Marsz Nordic-Walking miejsce I-III

Najliczniejsza grupa

  • Bieg miejsce I
  • Marsz Nordic-Walking miejsce I
     

Szczegółowa klasyfikacja wyników dostępna jest na stronie partnera technicznego biegu firmy Dobre Czasy s.c.

Wierzymy, że postawy i zachowania prozdrowotne kształtują się od najwcześniejszych lat życia. Dlatego 7 października 2023r. w Parku Zadole już po raz szósty odbył się dziecięcy Bieg Dla Naszego Zdrowia. Każde z 200 dzieci w wieku do 9 lat, które wzięło udział w Biegu zostało uhonorowane pamiątkowym medalem oraz nagrodzone pakietem niespodzianką.

Rodzinny charakter wydarzenia „Zdążyć Przed Rakiem” podkreśliły występy Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz zespołu Mażoretek z Miejskiego Domu Kultury Katowice - Ligota. Całość poprowadził konferansjer i dziennikarz Pan Ireneusz Bieleninik.

Rozmowy z osobami, które w sobotę 7 października 2023r. wzięły udział w Biegu Zdążyć Przed Rakiem i odwiedziły Miasteczko Profilaktyki - mieszkańcami Katowic, a także innych śląskich miast, ich żywe zainteresowanie i słowa zachęty utwierdziły nas w przekonaniu, że FUNDACJA działa w dobrym kierunku, że warto głośno mówić o tym jak ważna jest profilaktyka i uczyć na czym polega. To doświadczenie jest niezwykle cenne i mobilizujące do kontynuowania akcji w kolejnych latach.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia, którzy z nami biegli, maszerowali, wykręcali kilometry na rowerkach stacjonarnych oraz odwiedzili nasze Miasteczko Profilaktyki!

 

Jesteście wspaniali! Dajecie nam energię i motywację do działania!

Widzimy się już za rok!!!

 

#PoPierwszeProfilaktyka

#NaProfilaktykęNigdyNieJestZaWcześnie

 

PODZIĘKOWANIA DLA FUNDACJA TEAM >>

PODZIĘKOWANIA DLA PARTNERÓW 9 AKCJI ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM >>

 

FOTORELACJA 1 >>

FOTORELACJA 2 >>

FOTORELACJA 3 >>

FOTORELACJA 4 >>

WIDEORELACJA 1 >>

 

 

Deklaracja dostępności © ZDĄŻYĆ PRZED RAKIEM 2017.